12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2017 - ΣΑΡΩΣΕ Ο ΙΟΠ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

wholesale inkjet paper wholesale inkjet photo paper cheap inkjet paper

Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Ιστιοπλοϊας κατέκτησαν οι Μάντης - Καγιαλής

Παγκόσμιοι πρωταθλητές οι Τάκης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στο Σαταντέρ.
Οι Έλληνες Ολυμπιονίκες συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν στο διεθνές στερέωμα της ιστιοπλοϊας και το μεσημέρι της Κυριακής κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξήχθη στο Σαταντέρ.
Από την αρχή των αγώνων  έδειξαν ότι ήταν το φαβορί. Σήμερα στο Medal Race όπου είναι αγώνας τακτικής έκαναν μία συντηρητική κούρσα για να διατηρήσουν τα πρωτεία.

Ο Τάκης Μάντης δήλωσε αμέσως μετά τον τερματισμό:
«Στόχος μας σήμερα ήταν να διατηρηθούμε κοντά στους Αμερικάνους και στους Αυστριακούς για να κλειδώσουμε το χρυσό. Και το πετύχαμε. Δουλεύουμε σκληρά για να διατηρηθούμε στην κορυφή και να ανέβουμε ακόμη περισσότερο ως αθλητές με την συνεργασία του προπονητή μας, Μάκη Ωρολογά.
Τώρα θα πανηγυρίσουμε στον… αέρα αφού επιστρέφουμε σήμερα στην Ελλάδα».

Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Αυστριακοί ενώ οι αμερικάνοι έμειναν εκτός μεταλλίων αφού  το ιταλικό πλήρωμα με τους Φεράρι και Καλάμπρο έκαναν εκπληκτική κούρσα στο Medal Race τερμάτισαν πρώτοι και κάλυψαν τη διαφορά από τους Αμερικάνους  Μακνέι και Χιους στη γενική βαθμολογία και ανέβηκαν εκείνοι στο βάθρο.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας με τον αέρα να κάνει το χατίρι στους  αθλητές και να δυναμώνει ανεβαζοντας την αδρεναλίνη.

Ασημένιo μετάλλιο η Καραχάλιου

Μία ακόμη μεγάλη επιτυχία για την Ελλάδα στην ιστιοπλοΐα.
Η κατέκτησε τη 2η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο  για την κατηγορία Laser Standard που διεξήχθη στο Σαταντέρ  και ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την πρώτη ημέρα των αγώνων ήταν μέσα στα μετάλλια.
Πέρασε στον αγώνα  Medal  Race που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής και στον οποίο συμμετείχαν οι 10 πρώτες της κατάταξης.

Στον αγώνα αυτό η Καραχάλιου ήταν στην αρχή στις δύο πρώτες θέσεις όταν άλλαξε τελείως ο καιρός δηλαδή η διεύθυνση του ανέμου με αποτέλεσμα να χάσει θέσεις.
Όμως διατήρησε την ψυχραιμία της και κατάφερε να αντεπιτεθεί και να κατακτήσει την 4η θέση στο Μedal Race και το αργυρό μετάλλιο  στη γενική βαθμολογία.

Ήταν μια συναρπαστική μονομαχία με την αθλήτρια από την Ουρουγουάη, Ντολόρες Φραντσίνι, η οποία τερμάτισε στην τρίτη θέση της γενικής βαθμολογίας. Πρώτη και αδιαμφισβήτητο φαβορί τερμάτισε η Βελγίδα Εύη Άκερ.

Μηνάς Τσαμόπουλος

inkjet photo paper manufacturers best inkjet photo paper cheap inkjet paper wholesale inkjet paper inkjet paper cheap inkjet paper inkjet paper for photos best inkjet paper online inkjet paper inkjet photo paper inkjet paper for printer wholesale inkjet photo paper

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΧΙ 2017
13OCT
Ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς, προκηρύσσει διασυλλογικό αγώνα “ΚΥΠΕΛΛΟ OXI 2017”, για σκάφη LASER (STD, RDL, 4.7), 470, 420 στις 21 και 22 Οκτωβρίου 2017. Περισσότερα

ΧΑΛΚΙΝΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ Η ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ
09OCT
Συνεχίζει να σαρώνει η Καραχάλιου σε διεθνής διοργανώσεις κατακτώντας το Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Laser Radial που διεξήχθη 1-8 Οκτωβρίου στην Βαρκελώνη της Ισπανίας. Περισσότερα

Ο ΤΙΤΑΝΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΤΟΥ ΙΟΠ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΑΡΩΝΙΚΟΥ
26SEP
Η οικολογική καταστροφή που αντιμετωπίζει ο Σαρωνικός το τελευταίο διάστημα έχει διαταράξει και την ιστιοπλοϊκή καθημερινότητα του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Πειραιώς. Περισσότερα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
20SEP
Στο πλαίσιο της λήψης όλων των αναγκαίων μέτρων για την προστασία των συμφερόντων των μελών και του κύρους του, ο ΙΟΠ προχωρά με κατάθεση μηνυτήριας αναφοράς ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ για την αναζήτηση και τιμωρία των υπαίτιων. Περισσότερα

ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ 2024
15SEP
Στο Παρίσι ανατέθηκαν από την Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2024, ενώ η διοργάνωση του 2028 θα διεξαχθεί στο Λος Άντζελες, μετά τη ψηφοφορία που έγινε στην πρωτεύουσα του Περού, Λίμα, στη διάρκεια της 131ης Συνόδου της ΔΟΕ. Περισσότερα