Πρωταθλητής Όμιλος Ελλάδος ο ΙΟΠ

Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία διοργάνωσε στο Μουσείο Μπενάκη το Σάββατο 17 Μαρτίου την «Βραδιά των Πρώτων» στην οποία τιμήθηκαν αθλητές/τριες οι οποίοι το 2017 κατέκτησαν μετάλλια σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς ήταν πρωταγωνιστής και άτυπα Πρωταθλητής πολυνίκης όμιλος στην Ελλάδα αφού κατέκτησε 2 Παγκόσμια και 9 Πανευρωπαϊκά μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες.

Ο ΙΟΠ για μία ακόμη φορά κρατάει την Ελληνική σημαία ψηλά με στόχο βέβαια μιας και είναι “Ο όμιλος των Ολυμπιονικών” να συμπληρώσει ακόμα 2 μετάλλια από τα 8 που κατέχει στους Ολυμπιακούς αγώνες στο ΤΟΚΥΟ2020 με την συμμετοχή των Ολυμπιονικών Παναγιώτη Μάντη / Παύλου Καγιλαή και της Βασιλείας Καραχάλιου.

Η Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία σε αυτή την βραδιά «υιοθέτησε» τρία προσφυγόπουλα, δύο από την Συρία και ένα από το Ιράκ με σκοπό την εκμάθυνση του αθλήματος της ιστιοπλοΐας.

Κορυφαίος προπονητής σύμφωνα με την ψηφοφορία του συλλόγου προπονητών ΠΑΣΠΙ αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Χειμώνας.
Επίσης, κορυφαίος προπονητής στην Ανοιχτή Θάλασσα αναδείχθηκε ο Μάκης Καπότσης.